Jdi na obsah Jdi na menu
 


Autralský ovčák

15. 4. 2008

Obrazek

ANGLICKÝ NÁZEV:
Australian Shepherd Dog
PŮVOD:
Australský ovčák pochází z Kalifornie. Ačkoliv jeho předky jsou z Nového Zélandu a Austrálie. Australský ovčák pravděpodobně vznikl křížením australských divokých psů dingo s tehdejší kolií. Neexistují však přesné záznamy o vzniku tohoto plemene. Nakonec Australané údajně vkřížili do těchto psů ještě bulteriéry, dalmatiny a kelpie, díky čemuž vznikli psi neobvyklých barev, které známe od roku 1872 ve Spojených státech jako Australian Shepherd.
POPIS:
Australský ovčák je silný pes, úměrný vzrůstem. Má robustní postavu. Formát těla je obdélníkový, délka trupu lehce přesahuje kohoutkovou výšku. Hlava je vyvážených rozměrů, tlama je suchá s pevně přiléhajícími pysky. Čenich je v souladu s barvou srsti buď černý nebo hnědý. V kohoutku vysoký 46 až 58 cm, váhy 16 až 32 kg. Oči jsou mandlového tvaru, pohled je jasný. Barva očí může být hnědá, modrá, jantarová nebo mohou být oči dokonce dvoubarevné. Uši mohou být na hlavě nasazeny ze strany v různé výšce. Existují variety s lehce visícíma ušima až po postavené překlopené uši. Tvar uší je trojúhelníkový. Ocas je normální nebo vrozeně zkrácený.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 51 až 58,5 cm.
Fenka má v kohoutku 45,5 až 53,5 cm.
VÁHA:
Asi 18 až 28 kg.
SRST:
Srst je jemná a lesklá, může být lehce zvlněná, nikdy však vysloveně vlnitá. Zbarvení: blue merle (modře mramorovná), red merle (játrová), black solid (černá) a red solid (červená), všechny barvy mohou mít bílé nebo měděně zbarvené odznaky. Díky husté podsadě voda prakticky neproniká na jeho kůži a proto mu nemohou ublížit ani nízké teploty
CHARAKTER:
Australský ovčák je ostražitý, silný a vytrvalý. Je velmi učenlivý a hravý, vůči lidem a ostatním zvířatům není zlý. Je mnohostranným a velmi samostatným pracovním plemenem. Je to věrný a společenský pes. Tento pes je velice inteligentní, dokonce v USA při IQ testech obsadil 1. místo a potřebuje být v kontaktu s člověkem, který mu věnuje alespoň hodinu denně na aportování, plavání, agillity a různé vyžití. Na australském ovčákovi je nejkrásnější jeho individualita, jeho neopakovatelnost.
PÉČE:
Australský ovčák se stal obyčejně pracovním psem a pásl stáda ovcí na farmách a rančích Ameriky. Umí báječně řídit stádo býků nebo ovcí, ačkoliv se neodlišuje velkými rozměry. Tohoto krásného psa je nutné zcela jistě využívat k práci, neboť jinak zklame svého majitele. Potřebuje dostatek prostoru a pracovního vyžití. Nezbytnou součástí vycházek s australským ovčákem je míček nebo plastový létající talíř, který tento pes naprosto samozřejmě a s radostí přináší zpět svému pánovi. Jeho další vášní je doprovázení koní, například při westernovém ježdění.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
12-14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Hlídání ovcí.
VYUŽITÍ DNES:
Společník, hlídání ovcí, v USA jsou to záchranářští psi (hledali lidi po atentátu na oba mrakodrapy, až do 30 m cítí člověka a mnoho jich tam zachránili právě aussies, jak jim američané říkají).
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
AUO
ČÍSLO STANDARDU:
342 / 24.07.1996 (USA)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARTU:
24.07.1996


Zdroj: moje hlava a kámoška.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Portrét


Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 139319
Měsíc: 957
Den: 21