Jdi na obsah Jdi na menu
 


Foxsteriér drsnosrstí

17. 3. 2008
Foxteriér Hladkosrstí
STANDARD DRSNOSRSTÉHO FOXTERIÉRA

Standard FCI č. 169/1.12.1997/GB Fox Terrier (Wire)

ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie
ZAŘAZENÍ FCI: skupina 3 teriéři, sekce 1 vysokonozí a středněnozí, pracovní zkoušky dobrovolné
CELKOVÝ VZHLED: Atraktivní a živý, kostra a síla v souladu, nikdy ani hrubý ani robustní. Stavba těla představuje dokonalou vyváženost, především to platí o poměrné proporci lebky a obličejové části hlavy a podobně také výšky v kohoutku s délkou těla od vrcholu ramene k vrcholu sedací kosti, která má být přibližně stejná. V postoji představuje široce postaveného loveckého psa s krátkým hřbetem.
CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT: Živý a rychlý v pohybu, bystrý ve výrazu, plný očekávání a reagující při sebemenším popudu. Přátelský, vstřícný a nebojácný.

HLAVA
LEBEČNÍ PARTIE:
MOZKOVNA: Horní linie mozkovny téměř plochá, mírně se zužující a postupně se svažující k očím.
STOP: Mírný.
OBLIČEJOVÁ PARTIE:
NOS: Černý.
TLAMA: Malý rozdíl v délce mezi lebkou a obličejovou částí. Když je obličejová část očividně kratší, hlava vypadá slabá a jaksi nedokončená. Obličejová část se pozvolna zužuje (sbíhá) od očí k čenichu a mírně snižuje v místě spojení s čelem, není pod očima propadlá ani srázná. Má zde být plná a dobře utvářená. Plné a zakulacené obrysy lící jsou nežádoucí.
ČELIST/ZUBY: Čelisti silné s dokonalým pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní zuby těsně přesahují přes dolní zuby a jsou kolmo posazené v čelistech. Nepřiměřeně kostnaté nebo svalnaté čelisti jsou nežádoucí a nevzhledné.
OČI: Tmavé, plné ohně inteligence, přiměřeně malé a nemají vystupovat. Co nejkulatějšího střihu. Posazené nepříliš daleko od sebe, ani příliš vysoko v lebce, ani příliš blízko uší. Světlé oko je vysoce nežádoucí.
UŠI: Malé ve tvaru V, středně silné, dobře překlopené a přilehlé k lícím. Vrchol přehybu ucha má bát jasně nad úrovní lebky. Špičaté, vztyčené, tulipánovité nebo růžovité uši jsou vysoce nežádoucí.

KRK: Suchý, svalnatý, přiměřeně dlouhý bez kožních záhybů, rozšiřující se k plecím a při pohledu ze strany tvoří elegantní a ladnou křivku.

TRUP:
HŘBET: Krátký, rovný a pevný bez náznaku měkkosti
BEDRA: Svalnatá, nepatrně klenutá, krátká a pevná
HRUDNÍK: Hluboký, přední žebra mírně klenutá, zadní žebra hluboká, pružná.

PRUT: Podle zvyku zkrácený. Posazen vysoko a nesen vztyčený, ne však nad hřbet ani zkroucený. Dobré síly (silný) a přiměřené délky.

KONČETINY:
HRUDNÍ KONČETINY: Při pohledu zepředu se ramena od kohoutku svažují od spojení s krkem příkře dolů, krk je nasazen proti jejich vrcholům, které jsou jemně vyznačeny. Při pohledu ze strany mají být lopatky dlouhé, dobře vzad uložené. Kohoutek vždy jasně vyznačen. Hrudník hluboký, nikoliv široký. Při pohledu ze všech stran končetiny rovné, silných kostí až k tlapám. Lokty přiléhají svisle k tělu, volně pohyblivé podél těla, při pohybu se pohybují rovně vpřed.
PÁNEVNÍ KONČETINY: Silné a svalnaté, nesmějí být podkleslé nebo přikrčené. Kombinace krátkého stehna s rovným kolením kloubem je vysoce nežádoucí.
STEHNA: Dlouhá a silná.
KOLENÍ KLOUB: Dobře úhlené, ani vytočené ani vtočené.
HLEZNO: Svisle postavené.
TLAPKY: Kulaté pevné s malými, tuhými, plnými polštářky, prsty mírně klenuté, nejsou ani vbočeny ani vytočeny.

CHODY: Hrudní a pánevní končetiny se pohybují přímo vpřed a souběžně. Lokty se pohybují rovnoběžně a volně podél těla, Při pohybu se kolenní klouby nevytáčejí dovnitř ani ven. Dobrý silný posuv vychází ze správně ohebných pánevních končetin.

OSRSTĚNÍ:
SRST:Hustá, velmi drátovité struktury, 2cm (3/4 palce) až 4cm (1 1/2 palce) na kohoutku, hřbetě, žebrech a bězích s podsadou, která je krátká a jemnější. Na hřbetu a bězích je drsnější nežli na bocích. Srst na mordě je kadeřavá a je dostatečné délky, aby propůjčovala mordě výraz síly. Srst na končetinách je hustá a vlnitá.
ZBARVENÍ: Bílá má nad černou převládat, bílá s černou a tříslovu nebo tříslovými znaky. Žíhané, červené nebo játrově hnědé nebo břidlicově modré znaky jsou nežádoucí.

VÝŠKA A VÁHA: Výška v kohoutku nepřesahuje 39cm (15 1/2 palce) u psů, u fen poněkud méně. Ideální váha ve výstavní kondici je 8,25 Kg (tj. 18 liber)u psů, u fen poněkud méně.

VADY: Jakoukoliv odchylku od výše uvedených bodů je třeba považovat za chybu a závaznost chyby je třeba posuzovat v přísném poměru k jejímu významu.

POZNÁMKA: Psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata plně sestouplá do šourku.

Zdroj: já a net
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Portrét


Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 136689
Měsíc: 937
Den: 25