Jdi na obsah Jdi na menu
 


Morčecí jídelníček

2. 4. 2011

Tak určitě potřebuje nějakou prostornou klec a pravidelnou péči, a kvalitní krmení.

 

Krmení

Takže morčata ze všeho nejvíce potřebují seno. Ale čisté seno, tzn. aby byla denní dávka čistá tak by mělo být v jesličkách, jinak morče do sena na podestýlce udělá potřebu a sní.

Dále potřebuje čerstvou trávu, v létě sesbíranou někde venku kam nechodí psy (např. na dětských hřištích) a v zimě (jaru, podzimu) uměle vypěstovanou v květináči. Na jaře už samozřejmě také roste tráva, ale má pro morčata moc bílkovin takže je škodlivá.

Kde trávu NEsbírat:

- na okrajích polí, tam je tráva pohnojená

- na trávnících ve městě, tam se chodí venčit psi

- ze sběrného koše sekačky - protože v trávě rozsekané na malé kousky začínají už dvě hodiny po posečení probíhat hnilobné procesy, Dále jsou škodlivé také motorové oleje, které se do sekaček dávají a které se samozřejmě do posekané trávy dostanou; a v neposlední řadě tato tráva obsahuje i výfukové plyny, neb tyto sekačky bývají poháněné benzínem.

- pod keři – bývají na ní často klíšťata

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zelenina je pro morče velice důležitá, protože mu dodává minerální látky, vitamíny a vlákninu, které by normálně našlo v luční trávě, bylinách apod.

Z mojí zkušenosti moc nejí ovoce, semtam schroupnou kousek jablka či hruška ale jinak ne. Zeleninu morčeti podáváme nejlépe 2x denně v množství, které sní do dalšího krmení. Krmení 1x denně není dobré, protože to působí nestabilně na trávicí trakt.

Dáváme pozor, aby se zelenina nezapařila (např. v igelitu v teple se snadno zapaří a morče se může nadmout a umřít) a v ideálním případě ji uchováváme v lednici (v lednici je chladno a zelenina se nezapaří). Před podáváním zeleninu dobře omyjeme pod tekoucí vodou. V žádném případě ji nedáváme přímo z lednice, ale necháme ji odležet na pokojovou teplotu, neboť po požití studené zeleniny by morče mohlo dostat průjem.

 

Zelenina

 

K obrušování zubů je zapotřebí větví z ovocných stromů. Ohlodávání kůry masíruje dásně, které se tak dobře prokrvují. Látky obsažené v kůře přitom mají na morčecí zuby podobný účinek jako zubní pasta u lidí, což vede ke zdravým dásním a správnému růstu zubů.

Je nutno podotknout, že pokud má morče zuby a čelist správně rostlé a neukrývá v sobě žádnou genetickou vadu, tak mu zuby velice pravděpodobně přerůstat nebudou, protože správně postavené zuby se obrušují i bez pomůcek (proto nevyšilujeme, když zrovna to naše morče větev nechce). Pokud je postavení zubů špatné např. v důsledku genetické vady, pak nás nespasí ani suchý chleba a je nutno chodit na zkracování zubů.

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Portrét


Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 139319
Měsíc: 957
Den: 21