Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pořizujeme si morče

14. 7. 2011

Několik bodů k zamyšlení - popravených podle mě

 1. Morče se může dožít 6-10 let. Zamysli se, jestli se o něj budeš moct tak dlouho starat.
 2. Ke spokojenému životu potřebují morčata dostatek prostoru.
 3. Aby byly morčíci zdraví, je potřeba udržovat klec v čistotě a 1-2x denně dávat zeleninu.
 4. Seno je základní a nejdůležitější částí potravy a je potřeba, aby je morčík měl v kleci neustále. Je tedy vhodné si zajistit zdroj sena - seno by nemělo být prašné, nemělo by být příliš čerstvé (tráva) ani příliš staré (sláma), mělo by příjemně vonět loukou.
 5. Morče je společenské zvíře, proto byste se mu měli každý den dostatečně věnovat nebo mu alespoň pořídit kamaráda stejného druhu. Samotné bude i při tom největším kontaktu trpět
 6. X
 7. Velice vhodné je poskytnout morčeti možnost  výběhu. Pokuď možno, je nejlepší morčátku zajistit prostornou ohrádku na zahradě, kde bude moct přijímat i potravu-trávu. Jestliže zahrádku či jiný kontrolovaný prostor nemáte, můžete morčátko pustit po pokoji (po zacpání škvír, zabezpečení elektrických kabelů, schování důležitých papírů, jedovatých květin,..) nebo mu koupit větší ohrádku kde by mohlo morče běhat.
 8. Máš kamaráda/kamarádku či některého příbuzného který by byl ochotný se o morčátko během možné nepřítomnosti, (dovolená či pobyt v nemocnici) postarat? Jestli ne, pro tento účel se hodí důkladně prověřený chovatel který morčátko pohlídá.
 9. Pokud již máte jiné domácí zvíře, zajistěte, aby stávající ani nové zvíře neutrpělo fyzickou ani emocionální újmu (Ano, i zvířata mohou žárlit). Pokuď máte kočku, pořádně zabezpečte klec či jiný prostor kde se bude morčátko nacházet. Pokuď papouška, dejte morčátko do jiné místnosti než je papoušek (papoušci často hlasitě křičí), jestliže máte psa, stačí morčátko dát jen do vyvýšené pozice aby mu pes nic neudělal. Pokuď máte potkana, zabezpečte jeho klec např. malým zámkem aby neutekl - potkani mohou při útěku dospělým morčátkům ublížit a mláďata dokonce i zabít.
 10. Pokud morče onemocní, je potřeba zajistit mu veterinární péči která může stát opravdu hodně peněz.
 11. Před pořízením jakéhokoliv zvířete se ujistěte, zda někdo z vaší rodiny není alergický na zvířecí chlupy nebo seno.

 

Jedno nebo více morčat?

Morčata jsou společenská zvířata, která ve volné přírodě žijí v rodinných skupinách. Proto se budou dobře cítit ve společnosti příslušníků vlastního druhu.

 • Jedno zvíře je vhodné pro někoho, kdo se mu bude hodně věnovat. Lépe a rychleji se ochočí, více přilne k svému člověku než kdyby jste chovali 2 a více morčat.
 • Samec a samice nesmí být delší dobu chování společně, jen (pokuď chceme mladé) po dobu nakrytí, smí být i do poloviny březosti. Samice může mít mladé 2x do roka (spáření - cca 1 měsíc, 2 měsíce březosti, 1 měsíc odchov a 2 měsíce klid)
 • Dvě samičky jsou na sebe většinou hodně ostré, hlavně když se neznají a jsou přibližně stejně staré. Nejjistější je pořídit si dvě sestry z jednoho vrhu najednou, pak se riziko sníží.
 • Dva samečci se v mládí snášejí dobře, ale během dospívání spolu mohou, ale nemusí začít bojovat. Jakmile jeden ze samců ucítí nebo už ucítil samičku (ať už v bytě, nebo např. od souseda) začne okamžitě s druhým samcem bojovat (honit se po kleci, škubat si navzájem srst, cvakat zubama..)
 • Cokoliv + kastrovaný sameček. Samečka je možné nechat vykastrovat. Chov třebas i 7 samic v jedné ubikaci a 1 kastrovaného samečka se doporučuje - kastrovaný sameček urovnává spory mezi samičkami.
 • Cokoliv + starší samička. Starší samička, která již nezabřezává, může dělat společnost například mladému samečkovi, který se s jinými samci nesnese a zrovna pro něj nemáme samičku na krytí.

Tip: Morčata, která nemohou být z nějakého důvodu spolu (například samec se samicí, pokud nechcete mít mladé, nebo dva jedinci, kteří by se prali), můžete oddělit mříží, přes kterou spolu mohou komunikovat a tak si vzájemně dělat společnost.

Zkušenost: Samečci jsou mazlivější, snáze se ochočí a jsou poddajnější než samičky.

Zdroj: Z internetu - jaká to byla stránka už opravdu netuším, upraveno tak aby tohle opravdu někomu pomohlo - mám vlastní zkušenost, máme chovatelskou stanici 25 morčat :)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Portrét


Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 137517
Měsíc: 852
Den: 36